Azienda Agricola Chionetti Quinto E Figlio
De familie Chionetti zit al vele generaties in de wijnbouw in de Langhe en in 1912 vestigde een deel van de familie zich in Dogliani, toen Giuseppe Chionetti de eerste wijngaarden in San Luigi kocht. Op dit moment is ook de keuze gemaakt om naast het verbouwen van de druiven ook zelf de wijn te maken en uit te brengen. Halverwege de 20e eeuw waren zij een van de drie families die hun eigen Dolcetto uitbracht en zoon Andrea was de eerste om ook de namen van de wijngaarden op het etiket te zetten.
Dogliani – dé DOCG van Piemonte die Dolcetto in het zonnetje zet. Het bevindt zich in het zuidwesten van de Langhe, op 300 meter hoogte, net onder Barolo. Dogliani is een van de oudste productiegebieden van Piemonte. In het archief van de gemeente Dogliani bevindt zich nog een belangrijk document genaamd “Ordini per le Vindimie”, wat betekent “de regels voor de oogst”. Hierin staat al het druivenras “Dozzetti”, oftewel Dolcetto, genoemd als belangrijkste druif.
Chionetti stopt nooit met doorontwikkelen. De kwaliteit kan alleen omhoog en ze werken met uiterste respect voor natuur. Ze zijn biologisch gecertificeerd en bijna alles wordt nog steeds met de hand gedaan. Zo ook is het werk in de kelder veel ontwikkeld en is Chionetti niet zomaar te beschrijven als 'traditionalist' of ‘modernist’. Zij werken respect voor de klassieke stijl, maar gebruiken wel moderne technieken in de kelder die hun wijn complimenteert. Er worden cementen vaten gebruikt voor het rijpen van de wijn, dit zorgt voor zuurstofuitwisseling zonder het afgeven van smaak. De houten vaten die ze gebruiken voor sommige wijnen zijn van groter formaat, maar niet zo groot als een traditionele Botti en worden van Frans eikenhout gemaakt dat met stoom gebogen is in plaats van met vuur. Zo heb je een vat zonder toast wat dus minder houtsmaak afgeeft.
Chionetti is met vijf generaties al aan de top van Dogliani, maar toch voelt het voor ons alsof we het begin van iets groots meemaken. De toewijding om te blijven ontwikkelen en naar de toekomst te kijken is iets wat perfect past in de Karakter familie.
Over deze wijnboer:
- Land: Italië
- Regio: Piëmonte
Wijnen van deze wijnboer:
Italië
Piëmonte
Azienda Agricola Chionetti Quinto E Figlio
Dogliani DOCG San Luigi Vigna La Costa
Rood
2020
Italië
Piëmonte
Azienda Agricola Chionetti Quinto E Figlio
Barbera d'Alba doc Vigna San Sebastiano
Rood
2022